Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 24.05.2005
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Fábián Tibor, Makkay József
Titlul articolului: Az autonómiának nincs alternatívája
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=127



Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Autonómia és integráció címmel Nagyváradon tartotta II. autonómiakonferenciáját, amelyet a Pro Minoritate Alapítvánnyal közösen szervezett. A nemzetközi rendezvényre neves hazai, magyarországi és nyugat-európai személyiségek jöttek el, többek között Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi szakbizottságának elnöke, Gabriel Andreescu, a Helsinki Bizottság emberjogi szakértője, Gáll Kinga, az Európai Parlament fideszes néppárti tagja, Franz Matscher, a Velencei Bizottság tagja, illetve Komlóssy József, az Európa Tanács szakértője.
      Megnyitó beszédében Tőkés László, az EMNT elnöke, királyhágó-melléki református püspök az erdélyi magyarság drasztikus fogyására hívta fel a figyelmet. Mint mondta, ha a mai tendencia folytatódik, Erdély térképén csak foszlányokban maradunk fenn. Megmaradásunk egyetlen alternatívája az autonómia. A beszélő felsorolta az autonómiáért folytatott harc fontosabb állomásait, ezt a harcot 1997 óta a többségi hatalom erőszakos megfélemlítő hadjáratai között vívták. Úgy vélte, a hatalom berkeibe beágyazódott RMDSZ éppen úgy viseltetett az autonómiáért küzdő magyar szervezetek iránt, mint a többségi román hatalom. Tőkés László kirívó példaként említette az RMDSZ megfélemlítési akcióit, például azt, hogy a református egyház híveiként számon tartott Bihar megyei magyar polgármesterek és alpolgármesterek az egyház hívó szavára féltek összegyűlni, felsőbb megtorlásoktól tartva. Erdélyben az egyházi autonómia volt a magyarság egyetlen mentsvára, de a pártállami idők után eljött az ideje a közösségi autonómiának is. Autonómiát azonban nem lehet önfeladással elérni: a románok és a magyarok az autonómiáért kell hogy összefogjanak és nem ellene, mondotta az EMNT elnöke.
      Németh Zsolt beszédében kitért az egykori Magyar Autonóm Tartományra, amelyet 1960-ban számoltak fel: „Az egyedül üdvözítő ideológiával mindent és mindennek az ellenkezőjét is meg lehetett indokolni.” További példaként a Bolyai Egyetem megszüntetését említette. „Ma is ugyanaz a helyzet. Azok is az unióval példálóznak, akik autonómiát akarnak, és azok is, akik nem.” A politikus rámutatott, hogy Európában mindenütt rendezték a többség és a kisebbség közötti viszonyt, vagy legalábbis megpróbálták. Romániára nézve kijelentette: egyelőre nem az a kérdés, hogy milyenfajta autonómia lenne megfelelő, hanem az: egyáltalán lehet-e autonómia ebben az országban. Negatív példaként említette az egy éve uniós tag Szlovákiát, ahol szóba sem jöhet az autonómia. A Fidesz-politikus szerint az unióban két álláspont áll egymással szemben: az alattvaló állampolgároké és az államot birtokló polgároké. „Az autonómia-vitákban tehát alapvető Európa-víziók ütköznek egymással” – tette hozzá.
      A magyar kormány külpolitikáját azzal jellemezte: december ötödike után az is valami, hogy a magyar külügy kijelenti: az autonómia csak a többség és a kisebbség megegyezésén alapulhat. Ez evidencia és rossz jelszó – mutatott rá Németh –, hiszen azt kellene mondani, hogy demokrácia csak a többség és a kisebbség megegyezésén alapulhat.
      Smaranda Enache, a Pro Európa liga társelnöke beszédében rávilágított: a romániai közigazgatási rendszer a Ceauşescu-érában, 1968-ban született, a rendszerváltás után ezt éltették tovább a román kormányok. Az 1998-ban létrehozott fejlesztési régiók súlytalanok, hatáskörük nincs, így nem is lehet lényeges szerepük a fejlesztésben. A román politikus szerint az a gond, hogy a román pártoknak nincs semmiféle elképzelésük a regionalizációról. Ma úgy fest, hogy ez egyedül a romániai magyar kisebbség érdeke. Enache arra intette az autonómia ügyét felkaroló erdélyi magyar politikusokat, hogy keressenek maguknak szövetségeseket a regionális fejlődésben érdekelt román politikusok között. Fontosnak mondta, hogy a magyar közösségen belül is tisztázódjanak az igények: kulturális vagy területi autonómiát, illetve kettős állampolgárságot akarnak-e a magyarok? Szerinte autonómiaügyben a magyarok elsődleges tárgyalópartnere a román állam kell hogy legyen.
      Gabriel Andreescu beszédében elsősorban a kormány asztalán levő kisebbségi törvényt elemezte, részletesen bemutatva megannyi fonákságát, kétértelműségét, illetve diszkriminációs kitételeit. A román szakértő ebben a formájában nem tartotta elfogadásra alkalmasnak a törvénytervezetet egy magát jogállamnak tekintő országban – elsősorban a kisebbségi szervezeteket diszkrimináló kitételei miatt.
      Toró T. Tibor az autonómia gondolatát visszavezette a Kolozsvári Nyilatkozathoz, azóta az RMDSZ időnként előveszi az autonómia zászlaját, majd ha érdeke azt kívánja, ismét eldugja a raktárban. Úgy vélekedett, az EMNT 2003 óta tartó szerepvállalása nélkülözhetetlen a romániai magyarság önrendelkezési törekvéseinek a megvalósításához. Ez késztette arra 2004-ben az RMDSZ-t, hogy ismét elővegye a sutból az autonómia kérdését, és napirendre tűzze. Ez volt a kisebbségi törvénytervezet megszületésének az egyik indoka is. Toró szerint a törvénytervezet egyetlen új eleme a kulturális vagy személyi elvű autonómia megteremtése. Figyelmeztetett azonban, hogy a törvény alkalmazása bajos lesz, mivel a kisebbségi választások lebonyolítását egyetlen politikai szereplőre, az RMDSZ-re bízza. Ez a rendelkezés nem tartja tiszteletben a romániai magyar nemzeti közösségen belüli pluralitást, így nem érvényesülhet benne a szubszidiaritás elve sem.
      Bakk Miklós is úgy vélte, hogy a kisebbségi törvény nem válasz a romániai magyarság reális elvárásaira az önrendelkezés terén. Ehelyett bebetonozza az RMDSZ-t már meglévő vezető pozíciójába, megakadályozva ezzel, hogy vetélytársa támadhasson.
      Mindig lesz a politikai hatalom által felállított választási iroda, amely formai hibát állapít meg, és kizárja a nemkívánatos kisebbségi szervezetet – utalt előadásában Szász Jenő MPSZ-elnök a politikai alternatívát kínáló szervezet tavalyi meghurcolására. A politikus reményét fejezte ki, hogy a kisebbségi törvénnyel nem jár úgy az erdélyi magyarság, mint a román alkotmánnyal, hogy ti. megint megszavaztatják a magyarokkal a nemzetállamiságot kimondó okmányt. „Alapvető nemzeti kérdésekben nem megengedett a kompromisszum” – mutatott rá Szász, majd azzal érvelt, hogy egy rossz törvénynél a semmi is jobb. „Hogy ezt éppen az RMDSZ próbálja meg elfogadtatni, az számomra a nemzetárulással ér fel” – vonta le a következtetést. Az MPSZ elnöke szerint a 20. század folyamán kétszer is becsapták az erdélyi magyarokat: a gyulafehérvári nyilatkozattal és a kommunista ideológiával. „Amikor azonban saját magunk áruljuk el legszentebb ügyeinket, akkor senkire sem számíthatunk” – utalt ismét a kisebbségi törvénytervezetre.
      Csáky Pál romániai látogatásán jónak nevezte a tervezetet, azt mondta, szeretné azt Szlovákiába „hazavinni”. „Egy ilyen törvénytervezettel a felvidéki magyarokat is »tönkrevágnák«” – vágott vissza Szász, és reményét fejezte ki, hogy a törvénytervezet megbukik. Ellenkező esetben Brüsszelben is elintézettnek és megoldottnak fogják tartani a magyar kisebbség ügyét.
      Az MPSZ elnöke egységes autonómiakódex kidolgozását javasolta, amely határozott válaszokat adna az autonómiaigényekre Székelyföldön és Erdély többi részén. Arra is rámutatott, hogy az autonómiát a román közösséggel egyetértésben kell létrehozni.
      A magyar állami szerepvállalás mellett felhozta: „olyan Romániában élünk, amely néhány évtizede még fillérekért árulta a zsidó és szász közösség tagjait. Ezek a példák is azt igazolják, hogy szükség van a magyar állami szerepvállalásra.”
      Délutáni előadásában Gáll Kinga, az Európa Parlament képviselője leszögezte: a tradicionális nemzeti kisebbségek helyzete megkerülhetetlen lesz, máris bebizonyosodott, hogy az autonómia intézménye a legjobb keret egy nemzeti közösség megmaradásához, illetve fejlődéséhez. Hangoztatta: az Európai Unió minden tagállamnak lehetőséget nyújt, amivel vagy tudunk élni, vagy nem. Ez érvényes az autonómia kiharcolására is. A magyarországi politikus szerint nagyon fontosak az ilyen autonómiakonferenciák, amelyek a nemzeti közösség reális igényét továbbítják Brüsszelnek.
      Cristian Passin, az Osztrák Néppárt képviselője, Franz Matscher, a Velencei Bizottság tagja és Komlóssy József, az Európa Tanács szakértője előadásaikban a nyugati modellek és példák követésének lehetőségeiről szóltak. Többször is elhangzott: az Európai Parlament képviselői nem tudnak eleget a romániai magyarság helyzetéről. Mivel Európában nincs egységesen elfogadott autonómiamodell, minden kiépített autonómia más és más, valamennyi a helyi realitások alapján született az elmúlt évtizedekben. A felsorolt példákból világosan kiderült: az anyaországi támogatás legtöbbször nélkülözhetetlen volt az önrendelkezési jog kiharcolásához.
      
      A konferencián számos kérdés is elhangzott. Az előadóknak címzett tucatnyi felvetésre sokszor csak kitérő válaszok születtek. A nyugati vendégek némi tájékozatlanságot mutattak a magyarság sajátos dolgaiban. Remélhetőleg a mostani konferencia gazdag előadásanyaga is segít sokuknak a tájékozódásban, nehogy úgy rögzüljön az itteni magyarság autonómiaigénye, mint amit tulajdonképpen csak egy szűk értelmiségi réteg táplál.

 

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.